Çakallar, köpekgiller ailesine mensup bir hayvandır. Oldukça iri ve de kilolu bir yapıya sahip olmalarının yanı sıra, kendi içinde de birkaç çeşide ayrılabilmektedirler. Genellikle leşlerle beslenen çakalların, çoğu zaman kendi avlarını kendilerini avlamadıkları bilinir. Çünkü devamlı olarak başka hayvanları avladığı ve de doyduktan sonra arkalarında bıraktıkları leşleri tüketmeyi tercih etmektedirler. Hem oldukça akıllı hem de bir o kadar ürkütücü bir hayvan olan çakalların yaşam alanları da bir hayli geniştir. Peki kimi zaman asaleti kimi zamanlarda da dikkat çekici hayat koşullarıyla ilgi gören çakallar nerede yaşar? Çakalların yaşam alanları nerelerdir? İşte detaylar…

Çakallar genellikle sulak alanlarda yaşamayı tercih eden hayvanlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle kırsal alanları daha çok tercih ederler. Çünkü susuzluğa uzun bir süre boyunca asla dayanamazlar. Çakalların dünya genelindeki yaşam alanlarını ise 3 bölüme ayrımak mümkün olacaktır. Bunlar;

  • Avrupa Kıtası
  • Yunanistan(Özellikle ülkenin kuzey kesimlerinde)
  • Sırbistan
  • Hırvatistan
  • Bosna Hersek
  • Romanya

Oldukça genil bir yaşam alanına sahip olan çakalların yaşam alanlarının ise genellikle sulak alanlar olduğu görülmektedir. Ancak kurtların olduğu bölgelerden de olabildiğince uzak durmayı tercih etmektedirler. Çakallar yukarıda belirtilen bölgelerin haricinde Afrika kıtasında da görülebilmektedir. Ancak genel olarak Asya ve Avrupa bölgesine özgü hayvanlar oldukları söyleniyor. Herhangi bir bölgede çakal olup olmadığınu tespit edebilmek için karanlık saatleri tercih etmek gerekir. Çünkü bu hayvanlar genellikle gece ve alacakaranlık saatlerinde ortaya çıkmaktadır.

Çakalların yaşadıkları bir diğer ülke arasında ise Hindistan yer almaktadır. Burada yaşayan çakalların en önemli özelliği ise tüm sene boyunca çiftleşebilmeleridir. Tek eşli bir hayat süren bu hayvanların ise en fazla 7 yavrusu olur. Saatte 50 km hızla koşabilen çakalların, genel olarak insanlar tarafından da çok sevilmeyen hayvanlardan olduğu söylenebilir.

Türkiye’de Çakal Var Mı?

Elbette ki ülkemizde de yaşamlarını devam ettiren çakallara rastlamak mümkün olacaktır. Hatta ülkemizin hemen her bölgesinde görülen bu hayvan türü, kurtların olmadığı yerleri kendilerine yaşam alanı olarak seçmektedirler. Ormanlık alanlarda yaşamayı tercih etmezler. Bu nedenle ülkemizin Karadeniz Bölgesinde çakallar çok az sayıdadır. Ancak daha kayalık ve de daha açık olan alanlarda çakallar sıklıkla yaşamaktadırlar.

Türkiye’deki Çakal Türleri

Ülkemizdeki çakal türleri incelendiğinde bölgere göre farklı çeşitliliklerin olduğu da görülecektir. Bilindiği gibi yaşayan en yaygın çakal türleri arasında; altın çakallar, kara sırtlı çakallar ve de çizgili çakallar yer almaktadır. Ülkemizde de bu türlerdeki çakalları görmek mümkündür. Bilindiği gibi çakallar sert görünümlerine nazaran aslında oldukça ürkek hayvanlardır. Yani insanların oldukları alanlardan uzak dururlar. Doğal yaşam alanları kimi zaman yerleşim yerlerine de yakın olabilir. Özellikle de kamp alanlarında çakalların saldırılarına maruz kalan birçok kişi vardır. Bu nedenle çakalların yaşamlarını devam ettireceği alanlarda kamp vb. gibi etkinlikleri gerçekleştirmekten uzak durulması önerilmektedir.

Çakallar Ne Kadar Yaşar?

Çakalların yaşam standartları değerlendirildiğinde çok güçlü hayvanlar olduklarını söylemek de kaçınılmaz olacaktır. Bu hayvanlar doğdukları ilk andan başlamak üzere ortalama 1.5 ya da 2 yaşına dek annelerinin yanında hayatlarını devam ettirmektedirler. Yani genellikle ilk 2 ay boyunca annelerinin sütü ile beslenmektedirler. Son derece güçlü bir vücut yapısına sahip olan çakallar olumsuz iklim koşulları da ya da diğer olumsuz faktörlerden etkilenmedikleri sürece ortalama 8 yıl yaşamlarını sürdürebilirler. Bunun yanı sıra hayvanat bahçesi gibi alanlarda yaşayan ve insan bakımı gören çakalların ise 12 veya 15 yıla kadar yaşayabildikleri görülmektedir.