Kaplanlar, kedigiller familyasına mensup hayvanlar arasında yer almaktadırlar. Bir diğer ismi ile de Panthera Tigris olarak bilinirler.  Ayrıca hem etçil hem de memeli bir hayvan türü olmakla birlikte, cinsinin en büyüğü olduğunu söylemek de mümkün olacaktır. Genel olarak turuncu ve kahverengi renk tonlarına sahip bir kürkleri vardır. Kürkleri üzerindeki çizgiler ise koyu renkte ve de dikey çizgiler şeklindedir. Hem asil görünümleriyle hem de doğadaki gücü ile tüm dikkatleri üzerine çeken kaplanlar iyi beslendiklerinde çok uzun süre boyunca yaşamlarına devam edebilmektedirler. Peki kaplanlar nasıl avlanır? Kaplanlar neyi sever ve avlarını nasıl yakalarlar? Merak edenler için işte detaylar…

Kaplanlar bilindiği gibi yırtıcı yani vahşi hayvanlardır. Bu nedenle avlarını ilk aşamada takip ederler ve daha sonra da saldırıya geçerler. Avlanma süreleri ise haftada 1 gün olarak belirlenmiştir. Kaplanlar hakkında dikkat çeken bir diğer önemli bilgi ise tek bir seferde tam olarak 40 kilo et tüketebiliyor olduklarıdır. Beslenme öğünleri genellikle etten oluşur.

Kaplanların Avlanma Yöntemleri

Kaplanların avlanma becerileri çok gelişmiş olup, besin zincirinin de en tepesinde yerini almayı başarmışlardır. Kaplanlar avlanacakları zaman öncelikle avlarına 6 ile 9 metreye kadar yaklaşmaktadırlar. Böylece avlanma menzilini oluşturmuş sayılırlar. Saldırı esnasında ise avının doğrudan boynuna saldırır ve omurilik bölgesini parçalamaktadırlar. Çok daha büyük avlarda ise öncelikle avlarının boğaz bölgesini ısırırlar öldürmeyi tercih ederler. Kaplanların sıklıkla kullandıkları bir diğer avlanma tekniği ise suda boğarak öldürme şeklindedir. Özellikle de avının direndiğini gören kaplanlar, avlarını suya sürükler ve onları bu şekilde boğmayı denemektedirler. Kaplanlar başarılı bir şekilde avlandıktan sonra ise, diğer leşçi hayvanların dikkatini çekmeden onu tüketmek için gizli bir yere sürüklemektedirler. Avlanma saatleri ise genellikle gecedir. Çünkü geceleri insanlardan 6 kat daha iyi görebilme yetisine sahip yapıya sahiptirler.

Kaplanlar Nasıl Beslenir?

Kaplanlar, büyük kedi grubunda yer alan hayvanlar arasında yer almaktadırlar. Çok başarılı bir avcı olan bu hayvanların, genel olarak yaban domuzu ve de geyik gibi hayvanlarla beslendikleri görülür. Aynı zamanda yeni doğmuş bebek kaplanlar ise uzun süre boyunca annelerinin sütü ile beslenirler. Kaplanların sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi anne sütünün kalitesinin artırılması açısından oldukça önemli olacaktır. Aynı zamanda anne kaplanlar da yavrularını yetiştirmek ve de onlara iyi avcılığın nasıl olduğunu öğretmek için 2 yıl boyunca onları eğitmek için çabalamaktadırlar. Bu hayvanlar bilindiği gibi Asya kıtasının ormanlık bölgesinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Genel beslenme şekli ise kırsal kesimlerde ahır hayvanları şeklindedir. Günlük 20 kiloya kadar et tüketebilmektedirler. Avlandıkları hayvanlar arasında da gergedanlar, domuzlar, fil yavruları ve de geyikler yer almaktadır.

Kaplanların Yaşam Alanları

Kaplanlar, genellikle Asya kıtasının en nemli ve de sık ormanlıkların yer aldığı alanlarda yaşamlarını sürdürmektedirler. Ancak çok nadir de olsa insanları da beslenme zincirlerine sokmaları muhtemel bir durumdur. Onlar için köylerdeki insanların yanı sıra, besi hayvanları ve de ahır hayvanları da besin zincirine dahil edilebilmektedir. Kaplanlar, Sibirya, Sumatra, Bengal, Sunda, Çin ve de Hazar bölgelerinde de yaşabilmektedirler. Bali bölgesinde yine popüler yaşam alanları arasına yerini alır. Ancak burada yaşayan kapan türü Bengal kaplanı olarak bilinir. Bu tür kaplanların normal kaplanlardan en büyük farkı ise sarı ve kahverengi ana gövde renklerine ek olarak siyah ve bazı bölgelerdeki beyaz ince çizgiler eşlik etmektedir. Yani oldukça geniş bir alanda yaşamlarını devam ettirmektedirler.