Hayvanlar ile iletişiminiz iyiyse ve sokaktaki minik dostlarımızı sahiplenmek istiyorsanız bilmeniz gereken önemli noktalar vardır. Evin yeni bireyi olan kedi dostlarımızın konforlu bir yaşam sürmesini sağlamak için dikkat etmemiz gereken birçok unsur mevcuttur. Onlarla oyunlar oynayarak eğlenceli vakit geçirmenin yanı sıra sorumluluklarınızın olduğunu bilmelisiniz. Kedi dostlarımız ile birlikte yaşayacaksanız onların yalnızca bir oyun arkadaşı olmadığını fark etmeniz gerekir. Bizler gibi onların da temel ihtiyaçları vardır. Bu temel ihtiyaçlarının yanı sıra onlarla kurulan bağ da oldukça önemlidir. Eğer siz de ilk kez kedi sahipleniyorsanız; bu yazımızda sizler için kedi sahiplenirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlattık.

İlk Defa Kedi Sahiplenmek

Kedi sahiplenmeye karar verdikten sonra kedi sahiplenmenin gerçek anlamda nasıl bir şey olduğunu bilmenizde fayda vardır. Çoğu insan kedilerin yalnızca bir oyun arkadaşı olduğunu düşünür. Sahiplendikten sonra bu durumun böyle olmadığını ve birçok sorumluluk gerektirdiğini fark eder. Çünkü kedilerin de insanlar gibi ihtiyaçları mevcuttur. Daha kediniz eve gelmeden önce başlayan bu süreç yaşamı boyunca devam etmektedir. Fakat bunlar kedi sahiplenmek isteyen sizler için asla bir engel olmamalıdır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde de bahsedeceğimiz üzere bilmelisiniz ki; kediler ile yaşamanın güzellikleri, zorluklara rağmen çok daha fazladır.

Kedi sahiplenmeye karar verdiğiniz anda kendinize bir liste çıkarmanız gerekir. Yeni ev arkadaşınız için yapacağınız küçük bir alışveriş ile onun tüm ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Ailenizin yeni üyesi olduğu gibi evde de mutlaka kendi alanı olması gerekir. Çünkü kediler karakterleri açısından kendi özel alanları olmasını isterler. Kendimize bir oda ayırdığımız gibi onlara da evin bir bölümünü ayırabilmeliyiz. Alışveriş listenizde olması gereken başlıca malzemeler şunlardır:

Kedi Tuvaleti: Kediniz için tercih edebileceğiniz birden fazla çeşidi bulunan kedi tuvaletleri almanız gereken ilk malzemedir. Kediler farklı bir sebepleri olmadıkça tuvaletlerinde bulunan kum dışında hiçbir yere tuvaletlerini yapmazlar. Sahiplendiğiniz kedi eğer yavru bir kediyse, eve gelir gelmez tuvalet eğitimi vermeyi unutmayınız.

Kedi Kumu: Basit gibi görünse de kedi kumu, kedinizin konforu için en önemli noktadır. Çünkü her kum sağlıklı değildir ve kediniz her kuma tuvaletini yapmak istemeyecektir. Kum seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler vardır. İlk dikkat etmeniz gereken nokta kumun tozlanmasıdır. Eğer kedi kumunu tuvalete aktarırken ya da temizlerden tozlanma olduğunu görüyorsanız acilen o kumu değiştirmeniz gerekir. Çünkü havalanan toz kediniz için oldukça zararlıdır. Tozlanmayan kumlar da mevcuttur. Diğer bir nokta da kumun kokusudur. Kediden kediye değişse bile genel anlamda kediler ağır kokuları hiç sevmezler. Çünkü onlar bizlere göre çok daha iyi koku alırlar. Ağır koku içeren kumlar kedinizi rahatsız edebilir. Rahat etmek istedikleri alanda bu durumları yaşamak kediniz için oldukça sakıncalı bir durumdur.

Mama ve Su Kabı: Mama ve su kabı tercihinizde mümkün olduğunca çok fazla derin kaplar seçmemeye çalışın. Bıyıklarından dolayı zorluk yaşayabilecekleri için mama yerken ya da su içerken pek mutlu olmayabilirler.

Kedi Maması: Mama tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey kedinizin yaşıdır. Yaşına uygun olarak alacağınız mamalar içinde bulundurduğu vitaminlerin farkları açısından daha sağlıklı olacaktır. Mamayı aldıktan sonra kedinizin yeme periyodlarını incelemeniz önerilir. Kedinizin o mamayı sevmesi önemlidir.

Oyuncak: Oyuncu dostlarımızın en sevdiği zaman oyun zamanıdır. Özellikle sizler ile oynadığı oyunlar onlar için çok kıymetlidir. Aranızdaki bağın gelişmesi ve kedinizin psikolojik açıdan kendini daha mutlu hissetmesi için oyuncaklar ile bol bol oyun oynamanızda fayda vardır.

Bu ihtiyaç listesini tamamladıktan sonra sevimli dostunuz için gerekli ortam tam anlamıyla hazır olacaktır. Fakat birlikte yaşarken de dikkat edilmesi gereken noktaları mevcuttur.

  • Kedinize zaman ayırın. Kediniz ile gün içinde en az 1 saat oyun oynamanız önemlidir. Onun psikolojisi ve mutluluğu açısından ona zaman ayırmanız çok kıymetlidir.
  • Mamasını ve suyunu sürekli olarak kontrol edin. Kendi acıktığını ya da susadığını dile getiremeyeceği için sizin sürekli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir.
  • Kumunu daima temiz tutun. Kediler oldukça hijyeni hayvanlardır. Bu yüzden de kumlarını hep temiz görmek isterler.
  • Aşılarını ihmal etmeyin. Aşı bir kedi için oldukça önemlidir. Sağlığını koruyabilmesi için aşılarının tam olması gerekir. Bunun dışında kedinizi sürekli gözlemleyerek herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığına dikkat edin. Onlar size anlatamayacağı için sizin onları anlamanız önemlidir.

Aşağıdaki başlıklarıda incelemenizi öneririz.

Kediler İçin Zararlı Yiyecekler

Kedilerde Isırma Problemi

Kedilerde Tüy Dökülmesi ve Nedenleri Nelerdir?

Kedilerin Günlük Su İhtiyaçları

Kediler Sokağa Çıkmalımı? Sokak Zararlımıdır?

Kedilerde Aşı Takvimi Zamanları