KEDİLERDE TIRNAK KESİMİ

Kedilerin tırnağı onların en önemli savunma mekanizmalarıdır. Dışarda yaşayan kedilerin tırnaklarını kesmemek bu yüzden önemlidir. Sokakta hayatta kalmak için o tırnaklara ihtiyaç duyarlar. Kendilerini dışardan gelebilecek herhangi bir tehlikeye karşı önce tırnakları ile savunurlar. Fakat evde yaşayan kediler için durum böyle değildir. Onların tırnakları kedi sahiplerine çoğu zaman sorun çıkarabilir. Özellikle tırmalama tahtası dışında koltuk ya da halı tırmalamayı seven bir kediniz varsa bu daha da zor olacaktır. Bu noktada veterinere götürerek tırnaklarını kestirmeniz gerekir. Fakat her zaman veterinere götürecek vaktiniz yoksa ya da kediniz veterinere gitmeyi sevmiyorsa evde kesmeniz gerekebilir. Çünkü kedilerin tırnaklarını çabuk uzayan bir yapıya sahiptirler.

Kedi sahipleri tırnak kesmekten ilk başta korkarlar. Çünkü zaten kediler çoğunlukla tırnak kestirmeyi sevmezler. Bu durumda da yanlış bir kesim tekniği uygulayarak onların canlarını yakmaktan korkarlar. Bir de huysuz bir kedi söz konusu ise bu durum hem kediler için zordur hem de kedi sahipleri için bazen can sıkıcı olabilir. Kedilerinin tırnaklarını evde kesmek isteyenlerin ilk merak ettiği şey normal tırnak makasıyla kedi tırnağı kesilir mi? Olmaktadır. Normal tırnak makası ile kedi tırnağı kesilebilir fakat oldukça zorlanırsınız. Bu sebeple de öncelikle kedinizin tırnağını kesmek istiyorsanız bir kedi tırnak makası edinmelisiniz. Çünkü normal tırnak makasına göre farkları vardır. Peki nedir bu farklar?

Kedi Tırnak Makası

Kedi tırnak makası, kedinizin tırnağını kesebilmeniz için en uygun araçtır. Kedinizin tırnak yapısına uygun olarak hazırlanmıştır. Bu da daha kolay kesmenizi sağlayacaktır. Kedi tırnak makasını bulabilmeniz ve satın almanı da oldukça kolaydır. Herhangi bir veterinere girdiğinizde kolaylıkla bulabilirsiniz. Ya da internet alışverişlerini seviyorsanız orada da veterinerdekilerin aynısını bulmanız kolaydır. Ayrıca kedi tırnak makaslarının fiyatları da oldukça uygundur. Ortalama olarak fiyatlara baktığımızda 25 ile 60 TL arasında değişmektedir.

Kedilerin Tırnağı Nasıl Kesilir?

Bir kedi tırnak makası edindikten sonra geriye kedilerin tırnaklarının nasıl kesileceğini bilmek kalır. Sizler için kedinizin tırnaklarını sorunsuz bir şekilde kesme yöntemlerini birkaç adımda anlattık.

  • Kedinizin tırnağını kesebilmesi için öncelikle kedinizin sakin ve rahat olması gerekir. Aksi halde oyun zamanında ya da huysuz anına denk gelmeniz hem sizin açınızdan hem de kedinizin açısından kötü sonuçlar doğurabilir. Huysuz bir anında yapabileceği ani bir refleks sonucu kedinizin tırnağı derinden kesilerek kanamalara da yol açabilir, kendini savunmak isterken sizi de yaralayabilir.
  • Ona karşı sert davranmanız ya da bağırmanız onu tırnak kesiminden tamamen uzaklaştırabilir. Bu sebeple onunla uzlaşmak amacıyla gayet sakin ve sevecen olmanız önemlidir. Hatta bir ödül maması işleri daha da kolaylaştırabilir.
  • Özellikle ilk denemede tırnakların hepsini kesmeniz pek mümkün olmayabilir. Acele etmenize gerek de yoktur. Kedinizin ruh haline göre yavaş yavaş ve kesemediğiniz anda saatlere ya da günlere bölerek kesme işlemini tamamlayabilirsiniz.
  • Keserken tırnağın ucundan kesmeniz gereklidir. Uzayan kıvrımlı kısmını kesmeniz yeterli olacaktır. Diplerde bulunan sinirlere zarar vermemelisiniz. Bu sebeple ucundan azar azar kesmeniz hem tehlikeli bir duruma yol açmayacak hem de keskinliğin gitmesini sağlayacaktır.

Kedi Tırnak Kesimi Ne Zaman Yapılır?

Eğer yeni doğmuş bir kediniz varsa tırnağını hemen kesmeniz doğru değildir. Yaklaşık olarak 4 haftalık olduktan sonra tırnak kesimine başlayabilirsiniz. Yavruyken yapılan tırnak kesimleri oldukça önemlidir. Küçük yaşta edinilebilen alışkanlıkların arasında tırnak kesimi de vardır. Küçükken alışan kedi, büyüyünce de sizin onun tırnağını kesmenize izin verecektir.