Güçleri ve zekaları ile bilinen kurtların birden çok türü bulunmaktadır. Bu türlerin bazıları yaygın görülse de bazıları neredeyse bilinmemektedir. Belgesellerden izlediğimiz kurtların, farklı yaşayış biçimleri ve avlanma stratejileri bulunmaktadır. Bu sebeple vahşi doğada en çok merak edilen hayvanlar arasındadır. Merak edilmesine karşın ormanlarda artık neredeyse görülmemektedir. Çünkü yanlış avlanma sebebiyle birçok kurt türü yok edilmiştir. Peki en bilinen kurt türleri nelerdir?

Kaç Çeşit Kurt Türü Vardır?

  1. Kutup Kurdu: Kutup türlerinin tüyleri tamamen beyazdır. Bu durum karda tamamen kamufle olabilmelerini sağlamaktadır. Bu tür yaşam koşulları sebebiyle çok fazla bölgede görülemezler. Fakat en çok Alaska, Kanada ve Gröland’da yaşarlar.

Kutup kurtlarının hayatta kalmasını sağlayan en önemli yerleri dış katmanlarıdır. Aşırı kalın olan dış katmanları sayesinde çok soğuk havalarda bile rahatlıkla hayatta kalabilir hatta avlanabilirler. Kulakları diğer kurt türlerine göre oldukça küçüktür ve bu durum soğuktan korunmalarını sağlar. Aşırı korumacı olan kutup kurtları sürü halinde yaşar ve son derece güçlüdür.

  1. Kızıl Kurt: Oldukça merak edilen türlerin arasında olan kızıl kurtlar, kızıl ve kahverengi renktedir. Merak edilmesinin en büyük sebeplerinden biri de neslinin tükeniyor olmasıdır. Görülen bölgelerde halk büyük bir özen ile korumak isterler. Bu tür kurtlar ABD’nin bazı eyaletlerinde görülebilmektedir.

Sürü halinde yaşayan kızıl kurtların, sürülerinin içinde hiyerarşi mevcuttur. Bu sayede hayatta kalarak avlanmalarını gerçekleştirirler. Nesillerinin tükeniyor olmasına karşın çok fazla üreyebilen canlılardır. Dişi bir kızıl kurt tek seferde 10 yavruya kadar doğurabilmektedir.

  1. Arap Kurdu: İsmini yaşadığı bölgeden alan arap kurtları, Arap Yarımadası’nda görülmektedir. Diğer kurtlar gibi arap kurtları da sürü halinde yaşamayı uygun görürler. Diğer kurt türlerinden daha küçük olmaları ile ayırt edilebilmektedirler. İnsanların yaşadığı bölgelere yakın yaşadıkları için avlanma sonucunda bu tür bir dönem nesli tükenen hayvanlar arasında bulunmaktaydı. Fakat bölgelerde av yasağı getirilerek nesillerinin devamı sağlandı ve sayıları oldukça arttı.

Beslenmelerini doğada bulunan; tavşan, koyun ve keçileri avlayarak sağlarlar.

  1. Gri Kurt: Tüylerinin gri olması sebebiyle insanlar tarafından gri kurt denilmiş olsa bile geri kurtların kendi aralarında farklı renge sahip olanları da vardır. Doğada beyaz, siyah, kırmızı renkte olanları da görülmektedir.

Her ortamda yaşayabilen ve avlanabilen gri kurtların dişleri son derece keskindir. Bu sayede en iyi avlanabilen hayvanlar arasındadır. Fakat hız olarak diğer kurtlara göre son derece yavaş kalırlar. Dişlerinin keskinliği ve avlanma sırasında sürü içindeki iletişimleri sayesinde yavaşlıkları onları olumsuz anlamda etkilememektedir.

  1. Iber Kurdu: İber Yarımadası’nda yaşayan bu kurtların nesli hızla tükenmektedir. Çok fazla bölgede görülemeyen bu tür kurtların vücut yapıları standart bir yapıya sahiptir. İri otçul memelileri avlayarak beslenen bu tür kurtların kafaları oldukça sağlamdır. 70 cm boyları ve 50 kg kiloları vardır. Nesilleri hızla tükendiği için onlara rastlamak oldukça zordur.
  2. Habeş Kurdu: Habeş kurtları yalnızca Afrika’da bulunmaktadır. Ovalarda ve dağlarda yaşamayı tercih eden bu tür kurtlar çoğunlukla tavşanlar ile beslenmektedir. Sürüler halinde yaşamayı ve avlanmayı tercih eden habeş kurtları altı kişilik sürüler halinde görülebilmektedir.

Diğer kurtlardan farklı olarak sivri burunları ve orta boyları bulunmaktadır. Bu özellikleri sebebiyle çakallar ile zaman zaman karıştırılabilmektedir.

 

Bu türler haricinde daha pek çok kurt türleri bulunmaktadır fakat nesilleri yanlış avlanma sebebiyle tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu tür nadide hayvanları korumak için avlanmaların durdurulması ve koruma altına alınmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Hayvanların doğada doğal yaşamlarında yaşayabilmesi adına kaçak avların da durdurulması önemlidir.