Kurtlar, ülkemizde ve pek çok ülkede yaşamlarını sürdüren, birçok efsanede konusu geçen ve mitolojiye konu edilmiş canlılardır. Bildiğimiz üzere kurtlar köpekgiller ailesinin yırtıcı atalarıdır. Bu nedenle kamp yapmayı seven ve doğa sporları ile ilgilenen kişilerin en çok korktuğu noktalardan birisi de kurt saldırılarıdır. Bu nedenle de “Kurtlar saldırır mı?”, “Kurt saldırısında ne yapmalıyız?” “Kurtlar insanlara zarar verir mi?” gibi sorularda bu kişiler tarafından çokça merak edilen hususlar arasındadır. Bu soruların cevaplarını, bu yazımıza sizler için derledik.

Kurtlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kurtlar köpekgiller ailesinin yırtıcı ve vahşi atalarıdır. Diğer aile üyelerine göre en büyüğüdür ve yapılan araştırmalar sonucunda da bütün köpeklerdeki tüm tüy renklerine sahip oldukları sonucuna varılmıştır. Bu ailedeki diğer canlılar ise yabani köpekler, çakallar, tilkiler ve evcil köpeklerdir.  İşte, kurtlar hakkında bazı bilgiler;

-Kurtlar tanımadığı canlılara karşı saldırmaktan ziyade, ondan kaçıp saklanmayı tercih ederler. Bu sebepten dolayı da kurtlar bekçilik için uygun canlılar değillerdir.

-Korkutucu kurt sürüleri 3-4 kurttan da oluşabilir 20-30 kurttan da oluşabilir.

-Kurtlar kısa bacak ve uzun bir gövdeye sahip olan Mesocyon adlı canlıdan evrimleşmiştir. Bu canlılar 35 milyon önce yaşamış ve büyük bir ihtimalle de sürü halinde gezen canlılardır.

-Kurtlar kolay kolay ehlileştirilemeyen ve özgürlüğüne düşkün hayvanlardır.

-Kurtlar aileleri konusunda da çok hassas hayvanlardır bu nedenle tek eşli canlılardır. Yaşamlarını da eşi ve çocukları ile birlikte sürdürürler.

-Kurtların postları yaşadıkları bölgeye ve yaşlarına göre farklılık gösterebilir.

-Kurtlar, çoğunlukla gece avlanmayı tercih ederler.

-Kurtlar aç oldukları takdirde 9 kilo et yiyebilirler.

-Dünya üzerinde yaşamlarını sürdüremedikleri tek yer; çöller ve yağmur ormanlarıdır.

-Kurtlar 200 milyon koku alma hücresine sahiptirler yaklaşık olarak. Bu nedenle bir başka canlının kokusunu 1.5 kilometreden daha fazla mesafeden alabilirler.

-Kurtlar ormanda bir sesi 9.5 kilometre, açık bir alanda ise 16 kilometre mesafeden duyabilirler.

Kurtlar Saldırır Mı?

Kurtlar bilindiği üzere yırtıcı ve vahşi canlılardır. Bu nedenle kurtlar tarafından saldırıya uğramak kamp yapan ve doğa sporları ile ilgilenen kişilerin en büyük korkularıdır. Ancak bilindiğinin tersine genellikle kurtlar insanlara saldıran canlılar değiller. Ancak kedinizi her türlü kötü ihtimale ve olası bir istisnai duruma hazırlamanız gerekir.

Kurtlara Karşı Kendimizi Nasıl Korumalıyız?

Kurtlar dünya üzerinde en fazla yaygın olan kara yırtıcılarıdır. Böyle olunca onlara karşı olan korkumuz daha fazla. Bir kurt ile karşılaştıysanız ya da size karşı saldırıya geçtiyse sakın ondan kaçmayın bu sizi ona karşı daha cazip kılar ve daha da dikkatini çekersiniz. Uzun bacaklı canlılar oldukları için sizi kolayca yakalarlar.

Kendinizi koruma altına almaya öncelikle sakiliğinizi koruyarak başlayabilirsiniz. Bir diğer adım ise göz teması kurmaya özen gösterin. Ona ondan daha güçlü ve büyük olduğunuzu hissettirin. Yüksek sesler çıkartın onun uluma sesini bastırın.

Bu yırtıcı canlıların ailelerine düşkün olduklarından bahsetmiştik. Etrafınızda kurt olduğuna dair bir düşünceniz var ise hemen bir ateş yakın çünkü ateş ve dumandan hoşlanmaz, korkarlar. Özellikle anne kurtlar, yavru kurtların dumandan ve ateşten etkilenmemesi için onları oradan uzaklaştırmak isteyeceklerdir.

Etrafınızda çubuk sopa vb. şeyler varsa onlar yardımıyla kurtları savurabilirsiniz. Yapabiliyorsanız daha güvenli bir alana geçin ama asla sırtınızı ona dönmeyin ve sakın tek olduğunu düşünmeyin. Kurtlar sürü halinde gezen canlılardır. Hayatta kalabilmek için ve avlanabilmek için sürülerine ihtiyaç duyarlar. Sürü halinde, belirli stratejiler ile avlanmaları ile meşhur olan kurtların tek başına gezme ihtimali oldukça düşüktür.