Tilkiler, en çok merak edilen köpekgillerdendir. Dünyanın pek çok bölgesinde tilkilere rastlamak kolaydır. Asya, Avrupa, Güney Amerika ve Kuzey Afrika’da ayrıca ülkemizde de çok sayıda tilki yaşamını sürdürmektedir. Genellikle ormanlık alanlarda da yaşayabilen tilkiler, farklı koşullarda da hayatta kalabilmektedirler. Çevik yapıları sayesinde, oldukça hızlı hareket eden, gelişmiş burunları ve kulakları sayesinde çok iyi koku alan ve çok iyi duyma yetisine sahip olan tilkiler çok iyi avcılardır. Ancak vahşi doğada güçlü rakipleri nedeniyle kolayca da yem olabilmektedirler.

Peki; tilkiler ne yer, nasıl beslenir, aç kalmaları durumunda saldırganlaşırlar mı? Bu soruların cevaplarını sizler için hazırladık.

Tilkiler Nasıl Beslenir?

Kolay kolay aç kalmayan tilkiler, insanlara da yemek için kolayca saldırmazlar. Ayrıca tilkiler, ehlileştirmeye de oldukça müsaittir. Ancak bu, tilkilerin asla insanlara saldırmayacağı anlamına gelmez. Özellikle kampçıların başına sıkça gelebilen bir durumdur tilki saldırısı. Uzun zamandır açlıkla savaşmış bir tilki, kamp alanlarından aldığı yiyecek kokuları nedeniyle yemek bulabilmek adına saldırıya geçebilir. Peki; tilkiler nasıl belenir, ne yemeleri gerekmektedir?

Aslında pek çok kişi tarafından etçil oldukları düşünülse de, tilkiler hepçil olarak adlandırdığımız gruba aitlerdir. Yani hem ot hem de et yiyebilmektedirler.

Tilkiler Ne Yemeyi Sever?

Her ne kadar hepçil, yani hem et hem de otla besleniyor olsalar da; tilkilerin ilk tercihleri genellikle diğer hayvanlar ya da et ürünleri olmaktadır. Tilkiler zeki hayvanlardır. Bu nedenle et yemek istediklerinde ilk olarak asıl yemeklerine yem edebilecekleri bir hayvan ararlar. Asıl avları için yem bulan tilkiler, yemlerini düz bir araziye yerleştirir ve avının gelmesini bekler. Avı, gelip yemek yemeye başladığında ise saldırıya geçerek avlanır ve karnını kolayca doyurabilir.

Çok fazla yemek seçmeyen köpekgillerden olan tilkiler büyük, küçük ayırt etmeksizin pek çok canlıyı, yani bitki ya da hayvanı yiyebilirler. Ancak kolay avlanabilir ve doyurucu olmaları sebebiyle, tilkilerin favori yiyecekleri vardır. Bunlar;

  • Çekirge
  • Örümcek Türleri
  • Böcek Türleri
  • Kuşlar
  • Fareler
  • Tavuk
  • Tavşan

şeklinde sıralanabilir.

Tilkiler Aç Kalırsa Saldırganlaşır Mı?

Tilkiler vahşi doğada pek çok yemek seçeneğine sahip canlılar olsa da bazı zamanlar, bazı sebeplerden dolayı yemek bulamayabilir ve uzun süre aç kalabilir. Bu sebeplerden biri yorgunluk ve hareket etmeye güç bulamamakken, bir diğeri ise dışarıda kendisinden daha güçlü avcıların olmasıdır.

Tilkiler de neredeyse tüm hayvanlar gibi içgüdüleriyle hareket eden canlılardır. Bu nedenle aç kalmak onların sinirlenmesine ve bu bağlamda da saldırganlaşmasına sebep olabilir. Açlık nedeniyle saldırganlaşan tilkiler doğada karşısına çıkan ve normal şartlarda ilgisini çekmeyecek olan canlıları dahi avlamaya çalışabilir. Ayrıca tilkiler, açlık anında insanlarla karşılaşmaları durumunda insanlara karşı da saldırıya geçebilirler. Her ne kadar sevimli gözükseler de oldukça tehlikeli olan bu patili dostlarımızın sizlere saldırması çok kötü sonuçların doğmasına sebep olabilir. Peki; size saldırması durumunda nasıl bir tilkiyi nasıl durdurabilirsiniz?

  • İlk olarak soğukkanlılığınızı koruyun. Sakinliğinizi kaybetmeniz durumunda tilkiyi korkutabilir ve daha da saldırganlaşmasına sebep olabilirsiniz.
  • Göz temasınızı kesmeyin. Bir tilkiyle karşı karşıya kaldıysanız göz temasınızı kesmemelisiniz. Bu, karşınızdaki tilkiye “Ben senden daha üstünüm. Senden korkmuyorum.” gibi mesajlar vermeniz demektir.
  • Eğer tilki size yaklaşmaya devam ediyorsa ellerinizi birbirine çarpmak ya da yavaşça eğilerek yerden ona fırlatacağınız bir şey alıyormuş gibi yapmak, sizden ürkmesini ve bu sayede kaçmasını sağlayacaktır.