Yavru kedilerde beslenme düzeni ve kalitesi, biz insanlarda bebeklik ve çocukluk döneminde olduğu kadar önemlidir. Yavruluk dönemi, kedilerin hem bilişsel hem de fiziksel olarak inanılmaz bir hızla büyüdükleri bir aşamadır. Çünkü bu dönemde dişleri çıkar, kasları gelişir, kemikleri güçlenir, sosyalleşme becerileri artar. Doğal büyüme hızına uyum sağlama yeteneği, yaşamlarının daha sonraki aşamalarında sağlıklı ve rahat olabilmeleri için en temel gereklilik olarak kabul edilir. Yavru kedilerin beslenme düzeni, tüm bu gereksinimleri karşılamak için kapsamlı ve yeterince dengeli olmalıdır. Bu yazımızda, yavru kedilerin beslenmesinin temel unsurları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

İlk 4 Hafta

Kedilerde ilk 4 hafta anne sütü oldukça önemlidir. Anne sütü, gerekli tüm besi ve vitaminleri karşılar ve bağışıklık sisteminin henüz yeterince gelişmediği dönemde potansiyel hastalıklardan minik dostlarımızın bünyelerini korur. Anne sütü alamayan ya da yeterli miktarda alamayan yavru kediler, onlar için özel üretilmiş olan kuru sütler ile beslenmelidir. Çünkü kuru süt, onların ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlayabilmektedir. Ayrıca kuru süt ile beslenmeleri, uzun yıllar boyunca beslenme şekillerinin temelini oluşturacak kuru beslenmeye alışmalarını sağlar. Bu nedenle, yavaşça uygulanacak beslenme değişiklikleri sayesinde, kediler yeni diyetlere uyum sağlayabilirler.

  1. ila 6. Hafta

Yavru kediler, doğum sonrasındaki ilk bir aylık süreci atlattıktan sonra, belki de kendilerine uygun olmayan çeşitli yiyeceklere ilgi göstermeye başlayabilirler. Bir kedi için yiyecek seçerken, onun gelişiminin ihtiyaçlarını karşılayan ürünler seçmek son derece önemlidir. Bu dönemde kedilerin enerji ihtiyacı yetişkin kedilerden yaklaşık 3 kat daha yüksektir. 4-8 hafta arasında, kuru beslenmeye geçiş yavaş yavaş tamamlanabilir. Ayrıca kediniz kuru besinler tüketmekte zorlanıyorsa, onlara özel tasarlanmış olan yaş mama ve türevi besinlerle bu sürecin geçilmesi kolaylaştırılabilir.

  1. ila 8. Hafta

Bu dönemde, mümkünse anne emzirmeye devam etmelidir. Çünkü minik dostumuz hala anne sütünden oldukça yüksek seviyede fayda alacaktır. Ancak, anne sütü alması mümkün değilse endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü bu dönemlerde, yavru kediler kendi başlarına yeme ve içme ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. 8 hafta tamamlandığında, kediler kuru mamaya tam anlamıyla geçebilir. Ve dahi kuru mama, kedilerin tamamen dengeli bir şekilde büyümesi, ihtiyaç duydukları kaloriyi almaları ve yetişkinliğe mümkün olan en sağlıklı şekilde geçmeleri için gereklidir. 8 haftalık sürecin sonunda artık kediniz, özel bir diyet ile beslenmelidir. Bu sayede, gereken besin değerinin ne altında ne de üstünde almayacak ve sağlıklı bir yaşama ilk adımlarını atacaklardır.

Kedi Maması Nasıl Seçilmelidir?

Kediniz için uygun mama seçimi yapmanız oldukça önemlidir. Uygun mama; gerekli kalori miktarını sağlayabilen, bağışıklık sistemini güçlendirebilen ve olası sağlık sorunlarının yaşanma ihtimalini minimal düzeyde tutan mamalardır. Minik dostunuza yetişkin kediler için üretilen kedi mamalarından vermeniz, gelişim dönemlerine ket vuracaktır. Bu nedenle yavru kediler için mama seçimi yaparken kaliteli bir araştırma sürecine girmeniz, veterinerinizden tavsiye almanız gerekebilir.

Yavru kediniz için mama seçimi yapmak her ne kadar önemli olsa da bu süreçte dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da su tüketimidir. Minik dostunuzun gün içinde gerekli miktarda sıvı almasına özen göstermeniz gerekir. Gereken miktarın altında su tüketen kedilerde dehidrasyon meydana gelebilir ve minik dostunuzun gelişimini tamamlamamış bağışıklık sistemi bu hastalıkla savaşmak için yeterli gücü bulamayabilir. Ayrıca gün içinde en az iki kez suyunu değiştirmeniz, suda zararlı bakterilerin oluşma ihtimalini minimuma indirger. Su değiştirmeye ek olarak gün içinde en az iki kez içtiği suyu değiştirmeniz de gerekmektedir.